2022. január 24.

Mini PC - Mini szünetmentesről - TESZT

Képzeljük el, hogy van egy mini számítógépünk valahol a polcon vagy a sarokban, ami fontos feladatokat végez nekünk a háttérben. Vajon mit várhatunk egy mini szünetmentes tápegységtől, ha egy ilyen mini PC-t kell biztosítania?

A Mylion Mini DC UPS egy remek, kisméretű eszköz az elektronikai eszközeink védelmére és szünetmentes tápellátására. Ebben a tesztben egy gyakorlati példán keresztül szeretnénk szemléltetni, mit várhatunk ezektől a pici szünetmentes tápegységektől, ha pl. egy mini számítógép áramellátását és védelmét bízzuk rájuk.

A tesztalany

A tesztalanyunk egy sok csatát megjárt Beelink Intel BT3 mini számítógép. Nem egy mai darab, 2015-ben került a piacra és a mai napig szép számmal üzemelnek különböző feladatokat ellátva, akár ipari környezetben is. Azóta számos utódja követte, melyek szintén szuper kis gépek, de a teszt szempontjából tökéletes lesz ez a mini számítógép. Mit kell tudnunk a mini PC-ről:

  • Egy 4 magos Intel Atom processzor dolgozik benne (x5-Z8300)
  • 2GB memóra van benne
  • 64 GB háttértár
  • HDMI 1.4 kijelző kimenettel rendelkezik
  • 1 db USB 3.0 és 2 db USB 2.0 csatlakozó található rajt
  • Gigabites Etherneten keresztül kapcsolódhatunk a hálózatra vele
  • SD kártyaolvasó, fejhallgató és mikrofon csatlakozók egyaránt rendelkezésre állnak
  • 12V 2A szükséges a működtetéséhez szabvány DC csatlakozón keresztül, pont ideális a Mini UPS használatára.

A gép nem egy erőmű, de nem is ebből a célból építették. Ez egy kisméretű eszköz (kb. 12 x 12 x 2.5 cm). Abból a célból született, hogy egyszerűbb számítógépes feladatokat ellásson az irodában (pl. WEB böngészés, alapszintű irodai programok kezelése) vagy egy polcra félretéve a rajta futó szoftverek segítsgével a háttérben töltsön be olyan szerpet, mint pl. média kiszolgáló, okos otthon vezérlő központ, adatgyűjtő és irányító feladatok stb.

Mivel Intel platformról beszélünk, széles választék áll rendelkezésünkre a feltelepíthető operációs rendszerekből. A hozzánk érkezett eszközön egy régi telepítésű Ubuntu Linux volt, ami könnyedén működött ezen a kis gépen, mi azonban szerettük volna megizzasztani egy kicsit jobban a PC-t, így az első feladatunk az volt, hogy egy Windows 10 Professionalt telepítettünk rá. A telepítés viszonylag hamar megtörtént és a rendszer működésre készen állt. Azt az első perctől érezni lehetett rajt, hogy koránt sem tűnik olyan gördülékenynek a rendszer használata, mint Ubuntu alatt volt és a feladatkezelőben látható is volt, amit éreztünk, a processzor terhelés elég magas volt.

A teszt környezet

A gépre egy USB-s egeret és billentyűzetet kötöttünk, a tápellátást a Mylion Mini DC szünetmentesen keresztül csatlakoztattuk és egy Samsung Full HD monitort kötöttünk a gépre HDMI kábel segítségével.

Hogyan mértünk?

Készítettünk egy egyszerű Powershell szkriptet, aminek a feladata mindössze annyi, hogy a dátumot és időt 5 másodpercenként kiírja. Ezt a szkriptet futtatva a kimenetét egy fájlba irányítva rögzítettük 5 másodpercenként az időt. A szkriptet akkor indítottuk, ammikor megszűntettük az áramforrást a szünetmentes alatt és értelem szerűen addig írta a sorokat a fájlba, míg a gép működött. Az első és utolsó bejegyzés között eltelt idő az az érték, ammenyi ideig a szünetmentes képes volt működtetni a gépet.

Mit mértünk?

Ahhoz, hogy valami életszerű képet kapjunk a Mini UPS használhatóságáról kellett valami, ami a gépet munkára fogja és nem csak üresjáratban várakozik arra, hogy "elmenjen az áram". Ehhez azt találtuk ki, hogy elindítunk egy kellően hosszú videót a Youtube-on, ami folyamatos terhelést fog adni a gépnek. Viszonylag könnyen találunk hosszú videókat a videó megosztón, mi erre a célra egy 11 és egy 12 órás videót választottunk, ami nagy felbontásban mutatja be a földünk és élőlényeit különböző környezetben. A lejátszót úgy állítottuk be, hogy 720p minőségben streamelje azt nekünk (a teszt ideje alatt ez tűnt folyamatosan kiszolgálhatónak a rendelkezésre álló sávszélességen).

A lejátszás elején a processzor terhelés többször megközelítette a 100%-os értéket, de ahogy teljes képernyőre tettünk a videónkat és a Windows is abbahagyta azt a sok háttérmunkát, amit korábban vélhetően csinált, ez a terhelés beállt kb. 60% környékére. Azt gondoljuk, ez egy életszerű terhelés egy átlagosan használt ilyen eszköz esetén, hiszen ezek jellemzően nem állandó terheléssel üzemelnek. Hol a maximumon járnak, hol "unatkoznak". Egy átlag 60% körüli terhelés valószínűleg megfelel a hétköznapi használati körülmények szimulálására.

Az elvárások

Előzetesen azt vártuk, hogy a rácsatlakoztatott eszközt legalább annyi ideig tartsák életben a Mini UPS-ek, amit az adatlapon feltűntetnek hozzájuk. Az adatlap alapján az áthidalási idők:

Ha a processzor terhelést vesszük alapul és elfogadjuk azt a feltételezésünket, hogy átlag 60%-os terheléssel működik az eszköz, akkor amit várunk

  • az MU26 esetében, hogy legalább 1.25 órán át, azaz 75 percen keresztül működjön a Beelink mini PC
  • az MU68 esetében pedig legalább 3.3 óra, azaz 200 percen át működtesse az eszközt.

Az eredmények

Konklúzió

Amint az eredményekből látszik, a Mini DC szünetmentes tápegységek teljesítették az elvárásainkat, sőt, a várt eredményeknél mindkét esetben több, mint 2x jobb eredmény született! Ez persze nem azt jelenti, hogy az eszköz jobban teljesít, mint az adatlapja mutatja, csupán amiatt van, mert az adatlapon megadott értékek a rácsatlakoztatott eszköz áramfelvétele alapján kerültek meghatározásra. Jelen esetben tehát a mini PC 60%-os átlagos processzor terhelése nem jelenti azt, hogy a gép a számára maximálisan szükséges áramerősség 60%-át fel is veszi. A teszt eredmények alapján úgy számoljuk, hogy átlagosan a 30%-át fogyasztja el a maximális an meghatározott teljesítményének.
A teszt eredményei egy átlagos mini PC esetében helytállóan mutatják, hogy mire számíthatunk, ha a mini UPS-re bízzuk az eszköz áramellátásának védelmét.

Fontos megjegyezni
  • A teszt során alkalmazott konfigurációs összeállítás csupán a terhelés előállítását és annak nyomon követését biztosították. Ebben a felállásban egy mini szünetmentes tápegység nem képes biztosítani egy asztali konfiguráció működését, hiszen áramszünet esetén a monitor nem fog működni. Akinek ilyen megoldásra van szüksége, egy "hagyományos" szünetmentes megoldást kell keressen erre a célra.
  • A mini UPS-ek nem rendelkeznek semmilyen felügyeleti lehetőséggel, így nem képesek arra, hogy jelzést adjanak a rácsatlakoztatott eszköznek arról, hogy épp áramszünet van, vagy arról, hogy az akkumulátor nemsokára lemerül. Ennek értelmében nem alkalmasak arra, hogy áramszünet esetén leállítsák ezeket a gépeket azok teljes védelmének érdekében. Az eredmények alapján azonban azt kijelenthetjük, hogy az általában előforduló, rövid ideig tartó (maximum 1-4 óra) áramszünetek esetében, vagy a bizonyos időszakokban és területeken előforduló gyors egymásutáni áramkimaradások, feszültségingadozások esetében hatékony védelmet tud nyújtani az eszközöknek és biztosítani tudja azok áramellátását is. Ezzel az eszközöket fenyegető ilyen jellegű kockázat nagy mértékben csökkenthető, kis értékű beruházással, hosszú ideig biztosítható helyben az eszköz mellett, tetszetős megjelenéssel.
A mini szünetmentes tápegységeket és tartozékait megtalálja webáruházunkban.

Nézd meg a tesztről készült #Műhely videónk is a YouTube csatornánkon: